Hvem er Voge

Loncins premium-mærke, bygget på erfaring fra motorer til BMW Motorrad. Enghave Motor er officiel Voge-forhandler.

Historie

Fra motorleverandør til eget premium-mærke

Voge blev lanceret i september 2018 af Loncin, der blev grundlagt i Chongqing i 1993. Loncin bygger i dag over 2,5 millioner motorcykler om året og er en af verdens største producenter. Voge er koncernens satsning på den øvre del af markedet, og mærket debuterede i Europa på EICMA i Milano i 2019.

Erfaringen kommer fra arbejdet for andre. Loncin har bygget motorer til BMW Motorrad siden 2017, hvor den 853 ccm parallel-twin til BMW F 750 GS og F 850 GS gik i serieproduktion. Samme motorfamilie sidder i BMW F 900-modellerne, hvor Loncin leverer motoren og BMW samler i Berlin. Fra 2009 til 2011 byggede Loncin desuden BMW-motoren til F 650 GS og G 650 GS. Siden 2019 har Loncin også en langsigtet aftale med italienske MV Agusta.

Voge DS625X adventure-motorcykel i sandfarve — Enghave Motor

1993

Loncin grundlagt i Chongqing

2018

Voge lanceret som premium-mærke

2025

Importeret til Danmark af C. Reinhardt

Teknologi

Komponenter fra Bosch, KYB og Nissin

Voge køber ind hos de samme underleverandører som de etablerede mærker. ABS kommer fra Bosch, affjedringen fra japanske KYB og bremserne fra Nissin. På DS 800 Rally sidder 43 mm USD-forgafler med 200 mm fjedervej, radialmonterede firestempel-kalibre og en justerbar styredæmper som standard.

DS 625 X yder 63 hk fra en 581 ccm parallel-twin, mens DS 800 Rally yder 92,5 hk fra 798 ccm. Begge motorer har 270 graders krumtap, som giver samme tændingsrytme som en 90 graders V-twin. Instrumenteringen er et TFT-farvedisplay, på DS 625 X i 7 tommer. Modellerne er Euro 5+-godkendte, og flere af dem kan leveres med reduktionssæt til A2-kørekort.

  • ABS fra Bosch, med kurvefunktion på udvalgte modeller
  • Affjedring fra KYB, 200 mm fjedervej på DS 800 Rally
  • Bremser fra Nissin med radialmonterede kalibre
  • TFT-farvedisplay med Bluetooth, op til 7 tommer
  • Euro 5+-godkendt, A2-reduktionssæt til flere modeller
Voge DS625X TFT-display — Enghave Motor
Euro 5+ Godkendt efter de nyeste EU-emissionskrav

Styrker

Det er Voge gode til

Voge er Loncins premium-mærke og bygger på koncernens erfaring som underleverandør til europæiske producenter. Her er de områder, hvor mærket står stærkest.

Komponenter fra Bosch, KYB og Nissin

ABS, affjedring og bremser kommer fra de samme leverandører som de etablerede mærker.

Bygger motorer til BMW

Loncin har leveret 853 ccm parallel-twinen til F 750 GS og F 850 GS siden 2017.

Udstyr som standard

DS 800 Rally har justerbar styredæmper, 43 mm USD-forgafler og 200 mm fjedervej.

Euro 5+ og A2

Modellerne er godkendt efter de nyeste EU-krav, og flere fås med reduktionssæt.

Fremhævet

Tre modeller med det nyeste udstyr

Se dem i butikken på Roskildevej 316 i Taastrup, eller læs mere om hver model i webshoppen.

Klar til en Voge?

C. Reinhardt har importeret Voge til Danmark siden februar 2025, og Enghave Motor er blandt de første forhandlere. Se modellerne i webshoppen eller kig forbi butikken i Taastrup.

Se Voge hos Enghave Motor

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *